Sağlığı Geliştirmek

Birkaç yıl öncesine kadar geçerli olan kavram, “sağlığı korumak” tı. İnsanlar sağlıklarını korumayı yeterli görüyorlardı. Son yıllarda yapılan araştırmalar, insanların sağlıklarını gerçekte, kendilerini en sağlıklı hissettikleri sırada kaybettiklerini ortaya koymuştur.

Ölüm sebeplerinin en başında yer alan koroner kalp, kanser, inme ve hipertansiyon hastalıkları esas olarak bir hayat biçiminin sonucudur ve insanın kendisini bütünüyle sağlıklı kabul ettiği yıllarda yerleşmektedir. Bu sebeple ” sağlığı korumak” yaklaşımının yerine ” sağlığı geliştirmek ” anlayışı ortaya çıkmıştır.

Sağlığı geliştirmek, bireylerin kendi sağlıklı durumlarını korumak, yükseltmek ve hastalıklardan korunmak için uyguladığı davranışların bütünüdür. Sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile birey, sağlık profesyonelleri ile işbirliği yaparak, kendi sağlığını korumak ve daha iyi hale getirmek için sorumluluk almakta, sağlığı ile ilgili tüm davranışlarını kontrol etmekte veya günlük aktivitelerini düzenlemek adına sağlık durumuna uygun olan davranışları seçerek sağlığını geliştirmeyi öğrenmektedir.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s