Dünyanın Tümü Koktuğu Zaman

Çok yorgun olduğu için masada uykuya dalan denizcinin öyküsünü bilir misiniz ?

Arkadaşı bıyıklarına onu uykudan uyandırmaya neden olacak kadar güçlü kokan bir peynir sürdü. Denizci burnunu çekerek gözlerini açtı, çevresini kokladı, dışarı yürüdü ve tekrar kokladı, sonunda tekrar içeri girdi ve yerine oturdu. ” Yararı yok ” dedi. ” Bütün dünya kokuyor!”

Hiç kendinizi böyle duyumsadınız mı ? Hepimiz kötü günler, zor durumlar yaşadık.

Kendimizi tuzağa düşmüş, çıkmazda ve kimi zaman umutsuz duyumsadık. Hatta belki de dünyanın tümünün koktuğunu düşündük.

Ama ben yaşama nasıl bakacağını görkemli bir biçimde öğrenen kadının hikâyesini severim.

Çok yoksulluk içinde büyümesine karşın, Pazar Okulu’nda Alice Freeman Palmer adındaki, daha sonraları Wellesley Koleji’nin rektörü olacak genç bayanın sınıfında eğitim görmesi ona bir ayrıcalık kazandırdı.

Bir Pazar, öğretmen öğrencilerine evlerinde güzel bir şey bulmalarını ve gelecek hafta bunu diğer çocuklarla paylaşmalarını söyledi. Ertesi Pazar evlerinde güzel olarak neyi bulduğu sorulan küçük kız yaşadığı yoksul ortamı düşündü ve yanıt verdi :

” Hiçbir şey. Benim yaşadığım yerde güzel olan hiçbir şey yok. Sadece…” Bir an duraksadıktan sonra devam etti : ” Yalnızca bebeğimizin saçlarındaki dalgalarda ışıldayan günışığı hariç.”

Aradan yıllar geçti. Bayan Palmer’in ölümünden uzun zaman sonraydı, kocası Batı Amerika’da bir üniversitede eğitim veriyordu. Yanına yaklaşan bir kadın eşinin Pazar Okulu’ndan öğrencisi olduğunu şefkatle anımsayarak, ” Bir keresinde eşiniz bize evimizde güzel bir şey bulmamızı söylemişti. ” dedi. Ben ” Evimizdeki tek güzel şey kızkardeşimin saçlarındaki dalgalarda ışıldayan günışığı” dedim. “Ama eşinizin verdiği bu ödev benim yaşamımda bir dönüm noktası oldu. O günden sonra nerede olursam olayım çevremde hep güzel bir şey aradım. ”

Bu onun tüm yaşamını değiştirdi. “Dünyanın tümünün koktuğunu” düşünmekteyken, günlük alışkanlığınızla çevrenizde güzel bir şey görmeye çalışmanız, dünyadaki iyiliği görmenize yardımcı olur ve umudunuzu yaşanmaya değer bir yaşam için gerekli ” olumlu enerji” ye dönüştürür.

Çeviri : Nuray Bartoschek

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s