Liderlerin Beyinlerinin İçi

Amerika’lı organizasyon kuramcısı Richard Boyatzis, ABD Case Western Reserve Üniversitesi’nin organizasyon psikolojisi ve bilişsel bilim profesörüdür. Duygusal zekâ ve davranış değişikliği alanlarında uzmandır.

Profesör, işlevsel manyetik rezonans görüntüleme alanındaki ilerlemelerin, liderlik etkileşimleri sırasında beyinlerinde meydana gelen süreçleri anlamak için liderlerle izleyicilerinin içinde psikolojik bir keşif yapma olanağı verdiğini belirtiyor:

” Bu araştırmalar liderlerin yapmaları gereken şeyin her şeyden önce ilişki inşa etmek ve bu ilişkiler aracılığıyla insanları uyum ve inovasyon için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya esinlemek ve motive etmek olduğunu gösteriyor. Çevrelerindeki kişilerle uyumlu ilişkiler kuran liderler, insanları kendinden uzaklaştıran, yabancılaştıran ve dolayısıyla motivasyonlarını yitirmelerine yol açan uyumsuz liderlere kıyasla çok daha iyi bir performans sergiliyorlar. Nörobilimsel bulgular bu esinleyici ilişkilerin neden önemli olduğuna ilişkin temel bir nedenin varlığını ortaya koyuyor – yeni fikirlere aktif açıklık ve insanlara karşı daha çok sosyal yönelim oluşmasına yardım ediyor. ”

Alıntıdır

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s