Çekiçle Felsefe

“…Çekiçle felsefe yapmak radikal bir biçimde her şeyi sorgulamak demektir.” Sorgulamak, radikal sorular sormak insanların öyle rastgele yaptıkları bir iş değildir. Sorgulamak, her şeyden önce bir şey hakkında şüphe duymakla başlar. Soru sormak bir şeyi olduğu gibi kabul etmemek, bize göründüğü biçimiyle yetinmemek demektir. ‘Bilgisizlik’, cehalet insanın şaşırmasına, utanmasına ve hayret etmesine sebep olmuştur.

Zira her şeyden şüphe etmeye başladığımız zaman ister istemez bu şüphe sonunda kendimize yönelir ve kendimizi de sorgulamaya başlarız…”

“Nietzsche için felsefe yapmak nihilist bir karakter taşır. Filozof bu tarza ‘çekiçle felsefe yapmak’ diyor.

Demek oluyor ki Nietzsche’nin felsefe yaparken sorgulamadığı, şüphe etmediği, saldırmadığı ve yıkmadığı hiçbir felsefi sistem, felsefi teoloji veya teolojik felsefe, etik ve metafizik yoktur. Onun için yıkmak yaratmanın kategorik imperatifidir. Hal böyle olunca geriye bir ‘Hiç’ (Nichts) kalır! Ancak Nietzsche bu ‘Hiç’ten heykellerin heykelini yontmaya başlar. Nietzsche’de ‘en çetin, en çirkin taşta uyuyan bu heykellerin heykelini’ adeta kirpiklerinin ucuyla yontar ve tüm ihtişamıyla varlık sahnesine çıkartır.

Nietzsche için felsefe yapmak sabit ve değişmez bir hakikat peşinde koşmak demek değildir, bilakis felsefe bir inşa etme faaliyetidir; hakikati, varlığı kurma, yapılandırma ameliyesidir.

Bu bağlamda Nietzsche insanın güçlü bir mimari kabiliyeti olduğuna inanır ve bu yüzden de ona hayran olunması gerektiğini vurgular…”

Senail Özkan

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s