Ayna Ayna Söyle bana

AYNA AYNA SÖYLE BANA !

15A81B8A-08EA-42EE-9CC3-C19E42782E39

Bir yerlere yetişme telaşı içinde bir kadın akşamdan kalmış dolaşmış saçlarını hırçınca tarıyor. Sert bir şekilde traş oluyor adam. Mutsuz, bir zorunluluk için hazırlanıyor olmalı. Öfkeyle saçına sakalına söyleniyor…

Başka bir yerde, bir yerlere yetişme telaşı olmayan bir adam ya da kadın; zaman durmuş sanki, bir küçük hüzün aynadaki yüzlerinde. Ne saç var ne sakal. Mutsuz bir zorunluluk yaşıyor olmalı. Ancak aynadaki kendine gülümsüyor.

Bir yerlere koşturuyor kadın ya da adam; belli bir yere yetişmeye çalışıyor ve daha hızlı koşamayan bacaklarına ‘gecikicem senin yüzünden’ diye söyleniyor.
Bir yerde bir çocuk tekerlekli sandalyede, verdiği mücadeleden yorgun, bacakları sandalyesinin tekerlekleri olmuş, tedaviden geliyor. Çevresinin yakın ilgisinden yine de memnun şirinlikler yapıyor…

Başka bir yerde buğulanan gözlüğünden önünü göremeyen adam ya da kadın öfkeyle gözlüğünün camlarını siliyor.
Bir yerde bir adama ya da kadına çarpıyor biri, birileri ‘kör müsün önüne baksana’ diyor.

Kavgasız gülümsüyor adam ya da kadın göremediği gözlere! “Evet” diyor “ancak yüreğimle görebiliyorum”…

Bir yerde onu tam duymayan annesine sinirleniyor bir adam ya da kadın ‘ya bir kerede anlasana söylediğimi’ diye öfkeyle bağırıyor.
Başka bir yerde bir bebek doğuyor ve o anne son isteğini yerine getiriyor…

Bir yerlerde yemek ziyafetinde adam ya da kadın burnunu kıvırıyor şımarıkça yediği yemeğe ‘bu ne dercesine’.
Bir yerde tedavi etkisiyle midesi bulanan adam ya da kadın aç, günler sonra en sevdiği yemeği son ziyafet gibi yiyor.

Bir evde bir kadın ve adam bir bardak suda fırtınalar koparıyor;
Başka bir yerde serum askısına takılı ilacı akarken damarlarına içindeki fırtınaya karşı duruyor adam, ya da kadın.
‘Bu da elbet geçecek’ diyor…

Güneş parlıyor yukarda, hava sıcak mı sıcak; bir kadın sıcağa isyan ediyor ‘yeter ya artık geçsin bu sıcaklar’…
Başka bir yerde, kelliğini örten peruğunun altında kaşınan derisine aldırmadan, terini silen bir kadın “bugün de güneşi görebildim” deyip güneşe bakıp sıcacık gülümsüyor.

Bir toz kaçıyor gözüne yolda yürürken bir adamın ya da kadının gören sanır gaz bombası atıldı, öyle öfkeli.
Diğer yanda bir adam ya da kadının gözüne bir anda bir kirpik kaçıyor ve gözleri doluyor sevgiyle. ‘Bitti artık her şey artık bir kirpiğim var gözüme kaçan’ diye mutlu oluyor…

Siz hangi sahnedesiniz bilmem ama, sahnenizi ve rolünüzü yeniden gözden geçirin, aynadaki size bir kez daha dikkatlice bakın!
.
Çünkü hayat bir bardak suda kopan fırtınalardan, ya da bitmek bilmeyen şikayetlerden, yargılardan daha fazlası ve her an değerli.

Evren’den

#Neşe
#Umut
#Farkındalık

Yazar: Evren

Görsel ve Uygulamalı Sanatlar Uzmanı - Araştırmacı Yazar ÖN LİSANS EĞİTİMİ: İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel ve Uygulamalı Sanatlar/ Grafik Ana Sanat Dalı. SERTİFİKALI EĞİTİMLER; Deulcom İnternational Halkla İlişkiler Egitimi. Yaratıcı Liderlik, Girişimcilik, Swot Analizi, Stres ve Zaman Yönetimi... İzmir Gazeteciler Cemiyeti; Beden Dili, Diksiyon, Sunum Eğitimi SEM Akademi ve Haliç Üniversitesi; Masal ve Hikaye Anlatıcılığı- Masal Terapistliği Eğitimi 1995-2006 yılları arasındaki ÇALIŞMA HAYATI Özel Altınordu Hastanesinde Halkla İliskiler Yönetimi, Ege Spect Nükleer Tıp Merkezinde Halkla İliskiler Yönetimi, EGS Holding’de, Halkla İliskiler ve Kurumsal Kimlik Yönetimi, Deulcom International’da Eğitim Danışmanlığı, Moor Teamwork Marka Yönetim Ajansı Kurucu Ortaklığı ve Art Of Children Proje Yönetimi 2006-2019 yılı; Akhisar Belediyesi: Kurumsal Kimlik Yönetimi, Halkla İlişkiler, Proje Yönetimi, Çocuk Sanat Atölyesi Eğitmenliği Özel İlgi Alanları: Sosyoloji, Felsefe, Sanat Tarihi, Psikoloji, Mitoloji, Edebiyat, Arkeoloji, Doğa, Masallar, Yazarlık, Editörlük, Araştırma, Kitaplar, Görsel ve Uygulamalı Sanatlar, Müzik, Fotoğrafçılık, Bisiklet, Yüzme, Tüple dalış. ‘Sanat ve Masal Terapisi’ konusunda özgün eğitim methodları ile uygulamalı atölye çalışmaları. Basında da yer alan HoneyEyes isimli kişisel bir marka ile Çevre Dostu, Toprak ananın bilge çocukları Mamaruskalar ile Kanser Farkındalığı ve Eğitime destek. Masal Üniversitesi ismi ile kollektif bilinçle yürütülen uygulamalı yeni farkındalık çalışmaları ve hayal gücünü destekleyen yeni bir eğitim methodu üzerinde çalışma. Hayatıma dokunan, ruhumda biriken pek çok özel isim var elbette; Ancak beni sizinle buluşturan bilhassa ‘Yazmam’ konusundaki desteklerim/ itici güçlerim. Rehberim Prof. Stefano D’Anna, Prof. Dr. Gökhan Akbulut - Mavi Lotus, Dr. Valeriy Sinelnikov ve Esmira Mehdiyev’e En son aldığım Masal Terapisi Eğitimi ile hayata yeni bir bakış açısı kazanmama destek olan Dil Bilim Uzmanı Fatih Hanoğlu’na ayrıca Teşekkürlerimle.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s