TERS NEFES

Hayatta her şey bazen dibe vururken bütün çözümün aslında önce nefesi fark etmekten geçtiğini öğrenmek. Nefes ile dönüşebilmek, yenilenebilmek, yaşam yolculuğunda bedene alınan her nefesten haberdar olmayı bekleyen hücrelerimiz gibi, an’ da kalarak yaşama özgürlüğünü bedensel ve ruhsal olarak hissetmek, nefesi duymak, fark etmek meğer ne kadar da önemliymiş….

Doğru nefesle bir olmak, kalple atmak, akışta kalmak, işte HAYAT…

447ef418-6d94-4645-9c7a-7f2b614d90ff

Periton CA tanısı ile başlayan sürecimde, tedavimin önemli bir parçasıydı KANSER CERRAHİSİ.

Gecikmiş bir evredeydim ve bu konuda en zor görev ise öncelikli Cerrahi Ekibimdeydi.

Total Kollektomi Ameliyatıydı yapılan işlem. Başarılı ve zorlu bir temizlik operasyonu ile yengeçlerimin büyük bir kısmına veda etmiştim ve geciken evre nedeniyle batında yer alan metastazın ilerlediği belli organlarıma.  Ancak nefesle dönmüştüm yeni hayatıma, doktorlarımın şifa eli aracılığıyla.

Ameliyat sonrası karın dikişlerim henüz taze olduğu için, bir süre diyafram nefesi almakta zorlandım. Dikişlerimin iyileşme sürecinde nefesim yaşam döngüm olan diyaframa zor iniyordu.

Aradan bir süre geçtikten ve dikişlerim kendini onardıktan sonra, Doktorumun da tavsiyesi ile küçük küçük nefes çalışmalarımla, nefesimi diyaframıma indirmeyi başarmıştım… Ancak gözlemlediğim sıra dışı bir durum vardı…

TERS NEFES alıyordum.

Emin olmak için her nefes denemem de bunun tekrarladığını fark ettim. Diyafram nefesi alırken şişmesi gereken karnım, nefes alırken iniyor, nefes verirken şişiyordu. Evet, kesinlikle ters nefesteydim.

Nefes Terapisti arkadaşımı aradım fark ettiğim bu durum için.

Ameliyat sonrası, ya da travmatik durumlarla da, doğal olarak buna rastlanabildiğini, ancak pek çok kişinin nefeste oluşan bu durumu fark edemediğini söyledi. Hatta anestezi altında bilinç kapalı bile olsa, bilinçaltı korkular yaşamış olabileceğimi, bu durumun vücudun ve nefesimin tepkisel bir koruma davranışı olabileceğini de ilave ederek şu bilgiyi verdi.

“Bisiklet tekerleği şişirme pompası gibi, ömür boyu hiç durmadan vücut içine hava alır. Daha sonra bunu dışarı pompalar. Ancak akciğerin tüm organlar gibi sağlıklı çalışabilmesi için ek bir enerjiye, güce ihtiyacı vardır. Bu güç, göğüs kafesinin altındaki diyafram ve kaburga kemiklerinin arasındaki kaslardır. İlk korkularla, geçirilen travmalarla, öfkelerle, kaygılarla, bazen ani heyecanlarla, olumsuz duygu durumları ile bile kısalır nefes. Blokajlar oluştururuz istemeden, farkına varmadan göğüs nefesine, ya da ameliyat sonrası enderde görünse TERS NEFESE döneriz. Kaliteli nefes gider ve sadece solunum yapmaya başlarız. Ancak soluk alıp vermek nefes almak değildir. Ciğerlerin yüzde 10’unu kullanırız, evet sağlıklı olmak için yetersizdir bu soluk alma süreci, ama hayatta tutar. Nefesini fark etmen çok iyi şimdi de düzenlemelisin”

Bana verdiği tüm nefes egzersizlerini 10 gün süre ile yapmamı , kendimi ve nefesimi gözlemlememi ve durumun normal nefes seyrine yeniden alışacağını söyledi. Evet öyle de oldu. Tersi düz ettik tabiri caizse yeniden…

Hala kendimi gözlemleyerek, her duygu durumumda nefesimi takip etmeye ve nefesim üzerinde hala çalışmaya gayret ediyorum. Her an, her koşulda ve duygusal durumda. 

Nefesimizi fark edelim. Dinleyelim onu, hissedelim içimizdeki mucizeyi her an. Ta ki nefesimizle bir olana dek, oksijenlelim tüm hücrelerimizle… 

“ALIYORUM, VERİYORUM” cümlesi bile bizleri nefese döndürmeye yeterli.Bol oksijenli ortamları seçmek ve nefesi düzenlemek de bizim elimizde. Tedavi sürecinde kişisel gayret ve çabamız da önemliymiş bunu anladım.

HATIRLAYALIM ! Yengeçler Karanlık ve Oksijensiz ortamları sever.

Sevgi ve Şifa ile…

Evren’den

Yazar: Evren

Görsel ve Uygulamalı Sanatlar Uzmanı - Araştırmacı Yazar ÖN LİSANS EĞİTİMİ: İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel ve Uygulamalı Sanatlar/ Grafik Ana Sanat Dalı. SERTİFİKALI EĞİTİMLER; Deulcom İnternational Halkla İlişkiler Egitimi. Yaratıcı Liderlik, Girişimcilik, Swot Analizi, Stres ve Zaman Yönetimi... İzmir Gazeteciler Cemiyeti; Beden Dili, Diksiyon, Sunum Eğitimi SEM Akademi ve Haliç Üniversitesi; Masal ve Hikaye Anlatıcılığı- Masal Terapistliği Eğitimi 1995-2006 yılları arasındaki ÇALIŞMA HAYATI Özel Altınordu Hastanesinde Halkla İliskiler Yönetimi, Ege Spect Nükleer Tıp Merkezinde Halkla İliskiler Yönetimi, EGS Holding’de, Halkla İliskiler ve Kurumsal Kimlik Yönetimi, Deulcom International’da Eğitim Danışmanlığı, Moor Teamwork Marka Yönetim Ajansı Kurucu Ortaklığı ve Art Of Children Proje Yönetimi 2006-2019 yılı; Akhisar Belediyesi: Kurumsal Kimlik Yönetimi, Halkla İlişkiler, Proje Yönetimi, Çocuk Sanat Atölyesi Eğitmenliği Özel İlgi Alanları: Sosyoloji, Felsefe, Sanat Tarihi, Psikoloji, Mitoloji, Edebiyat, Arkeoloji, Doğa, Masallar, Yazarlık, Editörlük, Araştırma, Kitaplar, Görsel ve Uygulamalı Sanatlar, Müzik, Fotoğrafçılık, Bisiklet, Yüzme, Tüple dalış. ‘Sanat ve Masal Terapisi’ konusunda özgün eğitim methodları ile uygulamalı atölye çalışmaları. Basında da yer alan HoneyEyes isimli kişisel bir marka ile Çevre Dostu, Toprak ananın bilge çocukları Mamaruskalar ile Kanser Farkındalığı ve Eğitime destek. Masal Üniversitesi ismi ile kollektif bilinçle yürütülen uygulamalı yeni farkındalık çalışmaları ve hayal gücünü destekleyen yeni bir eğitim methodu üzerinde çalışma. Hayatıma dokunan, ruhumda biriken pek çok özel isim var elbette; Ancak beni sizinle buluşturan bilhassa ‘Yazmam’ konusundaki desteklerim/ itici güçlerim. Rehberim Prof. Stefano D’Anna, Prof. Dr. Gökhan Akbulut - Mavi Lotus, Dr. Valeriy Sinelnikov ve Esmira Mehdiyev’e En son aldığım Masal Terapisi Eğitimi ile hayata yeni bir bakış açısı kazanmama destek olan Dil Bilim Uzmanı Fatih Hanoğlu’na ayrıca Teşekkürlerimle.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s