Merakım ve Beyin Tümörümle Mücadelem

Benim adım Steven Keating  1988 yılında Kanada’da doğdum. Eğitimimi Kanada’da tamamladım. İlgi alanlarım mühendislik ve fotoğrafçılıktır. Hayalim MIT’de Ph.D. öğrencisi olarak araştırmalar yapmaktı.

Steven Keating (1988-2019)

2010 yılında hayalime kavuştum ve MIT’deki Media Lab’s Mediated Matter lab’ına araştırmacı olarak katıldım. Bu laboratuvarda sentetik biyoloji ve 3-boyutlu baskı üzerine çalışmalar yaptım.

Beni arkadaşlarım, heyecanlı, meraklı, empati gücü yüksek ve öğretmeyi seven bir kişilik olarak tanımlarlar. Bu meraklı halim nedeni ile, tesadüfen MR ile yapılan bir beyin çalışmasına gönüllü olarak katılmam sonucu beynimin  sol yarısında yer alan (koku bölgesinde) küçük bir lezyon saptandı. Herhangi bir cerrahi girişim veya tıbbi bir tedavi geçirmedim.

2014 yılında, başağrısı ile birlikte sirke kokusu duymaya başladım, bu hikayeyi bildiğim için, başvurduğum hastanede hemen MR çekildi. Düşük dereceli (Low grade glioma) beyin tümörümde çok belirgin büyüme saptandı ve cerrahi girişim önerildi.

Aynı üniversitedeki Yoel Fink tarafından geliştirilen fiber optik bistürisi ile Harvard’daki Beyin Cerrahı doktorum E. Antonio Chiocca tarafından 10 saat süren uyanık kraniotomi ile ameliyat edildim. İki gün sonra hastaneden çıktım bir hafta içinde MIT kampüsüne geri döndüm. Patoloji sonucum IDH 1 mutant malign astrositom olarak rapor edildi.

Ameliyat sonrasında aileme ve arkadaşlarıma: 

  “The world is a lovely, splendid, and fascinating place. But most of all, to me, it is beautifully curious.

Dünya güzel, görkemli ve büyüleyici ama hepsinden önemlisi benim için, meraklı olmak güzel.” Dedim.

Ameliyattan sonra tıbbi bilgiye merakımdan, tıp fakültesinde görüntüleme, hasta kayıtları üzerine dersler aldım ve kendi tıbbi dosyamı yaklaşık 200 gigabyte’lik bir arşiv ile herkesin kullanımına açtım. Bu konuda The New York Times’de ‘Kendi Tıbbi Kayıtlarımızın İyileştirme Gücü’ adlı yazı yazdım, TEDx Talk’da ‘Selfiler sizi kurtarabilir mi?’ adlı konuşma yaptım.

2016 yılında doktoramı bitirdim ve Apple’da işe başladım.

Geçen yaz rutin tıbbi kontrollerimde beyin tümörüm glioblastomaya dönmüştü. Bilim ve merak sayesinde beynimdeki tümörle mücadele ettim. Ben hasta merakına inanıyorum.

Steven GBM Awareness Day-GBM Farkındalık Günü’nden iki gün sonra, 19 Temmuz, 2019’da hayatını kaybetti.

Doç.Dr.Mehmet Şenoğlu

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s