Robotik cerrahi

Prof.Dr. Gökhan Akbulut / Genel Cerrahi

Robotik Cerrahinin Avantajları 

İlk kez 1988 yılında laparoskopik cerrahinin uygulanması ile cerrahide teknik açıdan bir devrim gerçekleşti. Bu devrim ile ameliyat sonrası daha iyi kozmetik sonuçlar ve daha az postoperatif ağrı, daha kısa hastanede kalış süresi ve daha düşük insizyonel herni riski söz konusuydu. Laparoskopik cerrahi hızla yaygınlaştı. Cerrahinin pek çok alanında uygulandı. Ancak, kolların açılanamaması dar ve derin yerlerde sorun yaratıyordu. Laparoskopik sol kolektomi gibi ameliyatlarında yaklaşık 180 vaka gibi öğrenme eğrisi mevcuttu. Keza anastomoz yapmak ve mikro cerrahi uygulamalar güç yada imkansız denecek kadar zordu. Robotik cerrahi özellikle küçük ve 270 dereceye kadar açılanan kollarıyla bu sorunu azalttı. Görüntü, dual-3 chip kamera ile laparoskopiye göre daha iyi bir derinlik hissi verir, 10-12 kat büyütülmüş ve üç boyutludur. Robotik kollar, bilek eklemini simüle ederek yapılmıştır ama ondan daha fazla açılanabilir. Her yöne, hassas şekilde ulaşabilir. Bu da derin ve dar alanlarda çok iyi disseksiyon ve sütürasyon şansı vermektedir. 

Dokuların hissedilmesi

Robotik cerrahinin önemli sorunlarından biri doku direncinin algılanamamasıdır. TelelapALF-X, İtalyan robotik sistemi bu sorunu çözmüş görünmektedir. 

Eye-Tracking Sistemi

Göz hareketleri ve baş hareketleri ile kameranın hareket ettirilebilmesi, konsolu kullanan cerraha büyük avantaj sağlayacak görünmektedir. Telelap ALF-X bu sistemi geliştirmiştir. 

Da Vinci Robotlarının Geleceği

Intuitive Surgical şirketi üç ana teknik gelişmeye odaklandıklarını belirtmişlerdir. Birincisi görüntü kalitesinin arttırılmasıdır. Özellikle insan gözünün sınırlılıklarının ötesine geçmeyi planlamaktadırlar. Bu hibrit sistemler bölümünde anlatıldı. Gene bu konu ile ilgili olarak “ intelligent systems” anında geri bildirim veren daha akıllı sistemler eklenecektir. Üçüncüsü, daha az invazif yaklaşımlardır. Da Vinci X sistemi, kadranlarda birden çok docking’i azaltmayı hedeflemiştir. 

Sonuç

Yakın gelecekte bugün konuştuğumuz, maliyet gibi sorunları aşması halinde robotik sistemler yaygınlaşacaktır. Bunun dışında, haptik algılama, göz hareketlerinin ile kameranın görüntüyü takibi gibi sorunlar çözülmüş görünmektedir. Tek port sistemi ve doğal deliklerden ameliyat yapmak ile ilgili gelişmeler docking dezavantajlarını azaltacak, daha iyi kozmetik sonuçlara neden olacaktır. Ancak, yapay zeka ve hibrit sistemler cerrahi içinde robotik uygulamalara başka bir pencere açmaktadırlar.

http://www.medipol.com.tr/bilgi-kosesi/bunlari-biliyor-musunuz/da-vinci-cerrahi-robotu

Yazar: Prof. Dr. Gökhan Akbulut

Genel Cerrahi Profesörü İlgi alanları Onkolojik Cerrahi Gastrointestinal Cerrahi ve proktoloji Endoskopik ve Robotik Cerrahi Travma ve Acil Cerrahi, Afetler Tıp Eğitimi, Etik, Deneysel Araştırmalar, Yapay Zeka

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s