Sabır ve İç Huzur

Buddha ve öğrencileri, çeşitli bölgeleri ve şehirleri geçmelerini gerektiren bir yolculuğa çıkmaya karar vermişlerdir. Bir gün, uzakta bir göl görürler. Susamış oldukları için orada durmaya karar verirler.

Göle ulaştıklarında Buddha, en genç ve sabırsız öğrencisine, ” Susadım. Bana şu gölden biraz su getirir misin ?” der.

Öğrenci göle gider, ancak ulaştığında bir hayvan sürüsünün gölü geçtiğini fark eder. Bundan dolayı gölün suyu yavaş yavaş bulanık hale gelir. Bunu gören öğrenci, ” Öğretmenime içsin diye bu çamurlu suyu veremem” diye düşünür. Dolayısıyla öğrenci geri döner ve Buddha’ya;

” Gölün suyu son derece çamurlu, o suyu içebileceğimizi düşünmüyorum” der.

Yarım saat kadar sonra, Buddha öğrencisinden göle geri dönmesini ve ona içmesi için biraz su getirmesini ister. Ancak su hala kirlidir. Öğrenci geri döner ve Buddha’ya ” O suyu içemeyiz, şehre yürümeli ve orada içecek bir şey bulmalıyız” der.

Buddha ona cevap vermez. Başka bir şekilde de hareket etmez. Sadece orada durur. Bir süre sonra Buddha öğrencisinden tekrar göle geri dönmesini ve ona içmesi için biraz su getirmesini ister.

Öğrenci öğretmenine karşı gelmek istemez ve göle gider. Ancak bir taraftan da öğretmeninin onu neden tekrar yolladığını anlayamadığı için öfkelidir. Çünkü su çamurlu olduğu için zaten içemeyeceklerdir.

Göle vardığında, bu sefer suyun kristal kadar berrak olduğunu görür. Böylelikle biraz su alarak, suyu Buddha’ya götürür. Buddha suya bakar ve öğrencisine, ” Suyu temizlemek için ne yaptın ? ” diye sorar. Öğrenci soruyu anlamaz, herhangi bir şey yapmadığı açıktır.

Buddha ona bakar ve açıklar, ” Bekledin ve suyu rahat bıraktın. Bundan dolayı çamur kendi kendine dibe çöktü ve şimdi su berrak…

Beynin de böyledir ! Çamurlandığında onu rahat bırakman gerekir. Ona biraz zaman ver. Sabırsız olma. Sabırlı ol. O kendi kendine bir dengeye ulaşacaktır. Onu sakinleştirmek için bir efor sarfetmeye gerek yoktur. Sen onlara tutunmadığın sürece, her şey kendi kendine geçecektir.

Alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s