İnsan Anatomisi

Giulio Cesare Aranzio, Bologna ve Pizza Üniversitelerinde anatomi ve cerrahi profesörü olarak çalışmalarda bulunmuş, dünyada ilk defa anatomiyi tıbbın en büyük dalı olarak kabul ettirmiştir. Kısa adı Arantius’tur. Anatomi ile patolojik olayların ilişkisi onun temel araştırma alanı olmuştur. Kalbin yarım ay şeklindeki semilunar kapağının üzerindeki ” Aranzio nodülleri” ni keşfetmiştir. Ayrıca üst göz kapağını açan kas ( levator palpebra superior ) ve bir kol omuz kası olan korakobrakiyalisin tanımlarını yapmıştır. Hidrosefali ( beyin boşlukları içinde sıvı birikmesi ), nazal polip ( burun polipi ), guatr, tümörler, sünnet, asit toplanması, hemoroid, abse ve fistüller gibi çeşitli hastalıklardaki cerrahi teknikleri tanımlamıştır.

Aranzio, inek gözü üzerinde gözün tabakalarını incelemiş ve görüntünün gözün ağ tabakasına ve sarı noktaya ters olarak düştüğünü deneysel olarak göstermiştir. Ilk kez kalbin kulakçıkları arasındaki doğumsal delik ( kongenital foramen ovale ) açıklığını tanımlamıştır. Doğum öncesinde sağ ve sol kalp kulakçıkları arasında bir delik olduğunu ancak bunun doğumla birlikte kapandığını söylemiştir. Anne karnındaki bebekte, kan yürekte sağdan sola geçmektedir. Çünkü anne karnındaki bebekte akciğer henüz çalışmaz. Aranzio, akciğere kalpten gelen damarın doğumla birlikte değişime uğrayıp, işlevsel hale geldiğini belirlemiştir.

Anatomi, Rönesans’ın bu yüzyıllarında bedenin birçok kısmını, detaylarıyla doğru bir şekilde incelerken, bu organların ve yapıların fizyolojisi veya genel insan fizyolojisi geri planda kalmış ve bu ilerleme için 17. yüzyılı beklemek gerekmiştir. Bununla beraber Rönesans’ta insan anatomisine çok önem verilmiş ve makroskobik anatomi hakkında bilinenler çok artmıştır.

Tıbbın Öyküsü – Cumhur Ertekin

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s