Hipofiz Bezi Tümörleri:

İnsan bedeninin işlevlerini kontrol eden iki ana sistem söz konusudur. Bunlardan birincisi, beyin ve omurilikten kaynağını alıp bedenin her tarafına dağılan “sinir sistemi“, ikincisi ise vücutta dolaşan kanın içinde seyrederek beden işlevlerini yöneten “hormonal sistem” veya “endokrin sistem” dir. İki sistem birbirleri ile eşgüdümlü olarak çalışırlar. Hormonlar vücuttaki hücre toplulukları veya salgı bezleri tarafından salgılanan kimyasal özellikte maddelerdir. Beyinde endokrin sisteme ait iki bez vardır. Bunlardan birincisi hipofiz bezi, ikincisi epifiz bezi olarak bilinmektedir. Epifiz bezi tümörleri çok seyrek görülürken, hipofiz bezi tümörleri tüm beyin tümörleri arasında %5-10 oranında saptanmaktadır. 

Hipofiz bezinin insan vücudundaki yerleşim yeri görülmekte.

Hipofiz bezi tümörleri nasıl belirti verir?

Hipofiz bezi tümörleri vücutta iki şekilde belirti yapmaktadır. Birinci zararlı etkisini normal boyutunu geçmesi ile çevresindeki yapıları sıkıştırarak ortaya çıkarmaktadır. Özellikle bezin yakınındaki görme siniri etkilenip hastada görme azalması veya görme kaybı oluşturmaktadır. Tümör daha fazla büyürse göz hareketlerini yaptıran sinirlerin fonksiyon kaybı da oluşabilmektedir. Hipofiz bezi büyük boyutlara ulaştığında normal hipofiz dokusu işlevini kaybedeceğinden hipofizden salgılanan çeşitli hormonlarda eksiklik te görülebilmektedir. 

Hipofiz bezi

Makroadenom ve mikroadenom ne demektir?

Birinci etkiyi (Bası etkisi) oluşturan tümörlere makroadenom denilmektedir. Tümör ikinci belitisini ise, hipofiz bezini aşırı büyüterek veya büyütmeden bazı hormanların aşırı miktarda salgılanması ile göstermektedir. Hipofiz bezi 1 cm yi geçmeyecek kadar büyümüşse bu tümörlere mikroadenom denilmektedir.

Makroadenom ve mikroadenomun MRG de olan görünümleri: 1cm den büyük adenomalara makroadenom denilmektedir. Görme ile ilgili bulgulara genellikle makroadenomlar neden olmaktadır.

Hipofizden salgılanan hormonlar ve işlevleri nelerdir? 

Prolaktin hormonu, memeden süt salgılanmasını sağlar. 
Büyüme hormonu; vücuttaki karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasını kontrol eder. Ergenlik döneminde vücudun dengeli biçimde büyümesini sağlar. 
Adrenokortikotrofik hormon; böbreküstü bezlerinden hayati önemi olan, kortizol salgılanmasını ayarlar. 
Tiroid stimülan hormon; tiroid bezinden tiroid hormonlarının salgılanmasını sağlar. 
Gonadotrofik hormonlar; üreme organlarının işlevlerini kontrol ederler. 

Doç.Dr.Mehmet Şenoğlu

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s