Hipofiz Adenomu Belirtileri

Hipofiz adenomları iyi huylu tümörlerdir. Bu tümörler başka yere yayılmazlar, kanser değillerdir. 

Hipofiz adenomları hiç belirti vermeden saptanabilir mi?

Bir grup hastada hipofiz bezinde tamamen tesadüfen çok küçük boyutlu, hiç bir hormon salgılamayan lezyon tespit edilmiş olabilir. Bu tip küçük, tesadüfen tespit edilen ve hormonal dengesizlik yaratmadığı kanıtlanmış adenomlarda yapılması gereken takip etmektir.  Hipofizle ilgili hastalıktan başka nedenler için kafa bölgesinde MRG (manyetik rezonans görüntüleme) veya BT (bilgisayarlı tomografi) taraması yapılan yetişkinlerin %20 kadarında küçük adenomların mevcut olduğu bilinmektedir.

Ne tür hormon dengesizlikleri yapabilir?

Hipofiz adenomları hormon dengesizliğine bağlı belirtiler oluşturabilir. Örneğin prolaktin (süt hormonu) fazla salgılanıyorsa, kadınlarda göğüslerden süt gelmesi, erkeklerde ise göğüslerde büyüme görülür. Adenomlarda en sık etkilenen hormon prolaktindir. Büyüme hormonu (growth hormon)  fazla salgılanıyorsa kişinin el ve ayaklarında, yüzde şekil değişikliği, ayakkabı numarasında beklenmedik artış, burnunda ve kalp gibi iç organlarında büyüme görülür (Akromegali). Bu tabloya “Akromegali” denir ve hayatı tehdit eden, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. 

Akromegali: el ve ayaklarda, yüzde şekil değişikliği.

Erkeklerde cinsel fonksiyonlarda azalma, istendiği halde çocuk olmaması (infertilite) vücut kıllarında azalma ve traş olma sıklığında azalma şeklinde belirtiler ortaya çıkabilir.

Kadınlarda adet sıklığında azalma veya adet kanamalarının tamamen kesilmesi (amenore), istendiği halde çocuk olmaması (infertilite) görülebilir.

Cinsel isteksizlik,düşük kan basıncı,halsizlik,strese karşı dayanıksızlık,tiroid fonksiyonlarında azalma görülebilir.

Bazı hipofiz adenomları ise kortizol hormonunun fazla salgılanmasına yol açarak “Cushing Hastalığı”na neden olurlar. Bu hastalarda fazla kilo alma, ay dede yüz, ciltte çatlamalar, şeker hastalığı gibi problemler neden olabilirler. 

ay dede yüz

Hipofiz adenomları görme ile ilgili şikayetlere neden olabilir mi?

Hipofiz adenomunun diğer etkisi ise büyüyen adenomun etrafındaki dokuları sıkıştırması ile ilgilidir. Hipofiz bezine en yakın göz sinirleri (optik sinir) olduğu için en sık görme ile ilgili şikayetler görülür. Baş ağrısı ile birlikte olan veya olmayan görmede azalma (görme alanı kaybı)şeklinde belirti verebilir.Bu şikayetler çoğunlukla her iki gözde de yarım görme kaybı şeklindedir. Öncelikle görme alanının dış yanlarında görme alanı kaybı olur ve zamanla ihmal edilirse tam görme kaybına kadar gidebilir. Erken tanı konması ve hipofiz kitlesinin uygun şekilde çıkarılması ile görme kaybı büyük oranda geri döner.

Hipofiz adenomlarında acil durum sözkonusu mudur?

Hipofiz adenomları aniden içine kanayarak ani boyut artışına neden olabilir. Bu durum genellikle aniden şiddetli baş ağrısı ve görme kaybı ile başlar. Acil cerrahi gerektirir. 

Doç.Dr.Mehmet Şenoğlu

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s