Gliom Gelişiminde Genetik Yatkınlık Sözkonusu mu?

Birçok çevresel etkinin kanser oluşumunda nasıl rol oynadıkları günümüzde net olarak bilinmektedir. Fakat iyonizan radyasyon, ultraviyole radyasyon, sigara dumanı ya da hormonal etkenler gibi çevresel faktörlerin oluşturduğu kanserler tüm kanserlerin küçük bir bölümüdür.

Diğer kanserlerin oluşumunu tetikleyen faktörler hâlâ araştırmalara konu olmaktadır. Tüm bu çalışmalar ailesel faktörlerin, en azından kanserlerin bir bölümünde önemli etkisinin olduğunu göstermektedir. 

Bazı ailelerde kanser çok görülmesine rağmen diğer ailelerde kanser çok daha nadir görülür. Benzer basit gözlemler kanserin ailesel olarak kalıtılan bir hastalık olabileceğini düşündürmüştür. 

Bir çok kanser için gösterilmiş olan bu ailesel yatkınlık durumu, glial tümörlerin ancak küçük bir kısmında gözlemlenir. Glial tümörler beyin tümörleri arasında genetik yatkınlığın en detaylı olarak incelenmiş olduğu gruptur.  Gliomların ancak %5-10 gibi bir kısmında ailesel kalıtımın rol oynadığı gösterilmiştir. Ancak son yıllarda yapılan moleküler genetik çalışmalar genetik faktörlerin gliom gelişiminde de önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. 

Glial tümörlerde ailesel yatkınlığın en kolay ve en net şekilde izlendiği durum kanser yatkınlık genleridir. Bu genlerin kalıtılması çoğu zaman birden çok organ sistemini etkileyen sendromlara yol açar. Buna karşılık poligenik kalıtımın etkisini izlemek ve öngörmek sendromik olgulardaki kadar kolay değildir. Fakat hedefli ilaç tedavilerinin gelişmesi ile poligenik kalıtımda rol oynayan faktörlerin farklı tedavilere yanıt verme potansiyeli olan bir hasta grubunu gösterebildiği farkedilmiştir. Kısaca, gliomların gelişimi konusunda genetik yatkınlık önemli bir rol oynar. 

Doç.Dr.Mehmet Şenoğlu

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s