Farkındalık

Bir bilgeye nasıl bu kadar doğru kararlar alabildiğini sormuşlar, ”Deneyim” demiş.O deneyimi nasıl kazandın, diye sormuşlar

“Hatalarımla” demiş.

Biz de şu soruları soralım kendimize ???

Yaşamımızda her zaman doğru kararlar alabiliyor muyuz ya da yaptığımız hatalar yaşamlarımızı nasıl etkiliyor ?

Güzelbahçe Otobanı’nda feci bir kaza olmuştu. İlk önce Emniyet Şeridi’nde duran kamyoneti gördük; sağlam görünüyordu, arkasından ise yol üzerinde duran birbirine çarpmış iki aracı..Bir taraftan adım adım ilerleyen trafikte işe gitmek için çabalarken, bir taraftan da kazanın nasıl olduğu ile ilgili yorumlar yapıyorduk.

Gece Whats-App uygulamama arkadaşımdan gelen mesajla olayın arkasındaki hazin gerçeği öğreniyordum.

Hasan vefat etmiş ! Gruba yazılmıştı. Hepimiz Hasan’ın kim olduğunu merak ederken, arkadaşımdan açıklaması geldi. Güzelbahçe Pazarı’ndaki Domatesçi Hasan !

Hasan, her hafta Salı ve Cumartesi günleri Güzelbahçe Pazarı’na gelir, pazardaki köşesinde özenle seçerek getirdiği sebze ve meyvelerini bize satardı. Özellikle domatesleri ile ünlüydü. Sattığı hiçbir ürünü seçtirmez, ellerine geçirdiği cerrahi eldivenleriyle kendisi seçerek bizlere verirdi. Önceleri eleştirmiştik, hatta kızmıştık bu davranışına…Ancak daha sonraları hepimiz tanıdık ve çok sevdik Hasan’ı…

Gittiğimiz zaman bilirdik, sebze ve meyvenin en güzelini ondan alacağımızı…Başına taktığı kırmızı şapkası, güler yüzüyle espiriler yapar, hatırımızı sorar, beş çocuklu ailesini geçindirmeye çalışırdı.

Aldığımız acı haber hepimizi çok üzmüştü. Kazanın ne zaman olduğunu sorunca, sabah gördüğümüz kazanın Hasan’la ilgili ayrıntılarını da öğrenmeye başlamıştık !

Hasan, kamyonetiyle ertesi gün pazarda satacağı malları almak için Buca’daki hale giderken, aracının arkasındaki plastik kasalar yola uçmuştu. O da bir kazaya neden olmamak için kamyonetini emniyet şeridine çekmiş ve yola düşen kasaları toplamaya başlamıştı.

Ancak ne olduysa o zaman olmuştu… Arkadan hızla gelen araç, Hasan’a çarpmış ve arkadan hızla gelen bir diğeri de ona vurmuştu.

Salı ve Cumartesi günleri Hasan maalesef aramızda olamayacak artık. Mekânı cennet olsun. Ailesine sabır versin.

Yol ve yaşam….Yaşam ve yol…Yaşamın yolu… Adına her ne dersek ? Nasıl adlandırırsak ?

Bir gerçek… Kendi gerçeğim…Hepimizin gerçeği… Yaşam yolunda ilerlerken kendi sağlığım ve diğer insanların sağlığı için koruyucu uygulamaları ne kadar biliyorum, ne kadar önlem alabiliyorum, ya da doğru bilgileri yaşamıma ne kadar aktarabiliyorum ? Hızlı giden yaşamımda sağlığımla ilgili doğru bilgi ve becerilere sahip miyim, yoksa sürüklenip gidiyor muyum ? Bütün bunları sorguluyorum.

Zamanında alınan önlemler, koruyucu uygulamalar, tedavi sırasında ve sonrasında alınacak tedbirler hayat kurtarıcı ! Her şey ” ben” de bitiyor. Yol, benim yolum !

Farkındalıkla, doğru bilgileri ve uygulamaları öğretelim, öğrenelim !

Yaşamları feda etmeden, yaşama feda olmadan !

Sevgiyle, Sağlıcakla, Farkındalıkla…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s