Beyin Tümörlerinde Hedefe Yönelik Tedaviler ve Yeni Umutlar

Kanser tedavisinde hedefe yönelik ilaç tedavisi ne demektir?

Hedefe yönelik ilaç tedavileri, kanser hücreleri içinde bulunan spesifik anormalliklere odaklanır. Bu anormallikleri bloke ederek, hedefe yönelik ilaç tedavileri kanser hücrelerinin ölmesine neden olabilir.

Hedefe yönelik tedavi, kanser tedavisi için kullanılan en önemli tedavi stratejilerinden biridir. Klasik kanser tedavisinin temel amacı, kanser hücrelerinin hızlı bölünmesinin önüne geçmektir. Bu amaçla kullanılan çeşitli ilaçlar, kanser hücrelerine özgül olmayıp, sağlıklı  (kanser olmayan) diğer hücreleri de etkiler. Hedefe yönelik tedavide ise, kanser hücrelerinin gelişmesini ve tümör büyümesini düzenleyen çeşitli biyolojik moleküller hedef olarak kullanılır. Sağlıklı hücrelerin etkilenmemesi nedeniyle, birçok tedavi edici ajanın kullanımında görülen ciddi yan etkilerin önüne geçilmesi mümkün olabilir. 

Beyin Tümörlerinde Hedefe Yönelik ilaç Tedavileri var mıdır?

Kötü huylu beyin tümörlerinin tedavisinde standart yöntemler olan cerrahi, ışın tedavisi ve kemoterapiye ek olarak ortaya çıkmış ve yaygın kullanım alanı bulmuş olan hedefe yönelik kanser tedavileri günümüzde yeni uygulamaya girmiş hastalarımız için umut ışığı olmuştur. 

Hedefe yönelik  tedavilerde kullanılan ilaçlar belirli beyin tümörleri için mevcuttur ve daha birçok klinik çalışmalar yapılmaktadır. Birçok farklı hedefe yönelik tedavi şekli geliştirilmektedir. 

Günümüzde halen birçok klinik çalışma yapılmaktadır.

Glioblastoma Multiforme’de hedefe yönelik ilaç tedavisi ne aşamada?

İnsan genom projesi çerçevesinde beyin tümörleri üzerinde yapılan ayrıntılı çalışmalar, Glioblastoma Multiforme’nin son derece karasız bir genetik yapıya sahip olduğunu göstermiştir. Glioblastomanın moleküler biyolojisinin daha iyi anlaşılmasıyla tümör patogenezinde önemli rol oynayan anjiogenez, büyüme faktörleri, hücre içi sinyal ileti yolakları ve diğer yolakları inhibe eden hedefli tedaviler geliştirilmiştir. Bu gelişmeler sayesinde pek çok yeni farmakolojik hedef molekül ortaya çıkarılmıştır. Bu tedavilerin geliştirilmesiyle nöroonkolojideki klinik çalışmalar, geleneksel kemoterapilerden hedefli tedavilere ve bunların kombinasyonlarına doğru hızla kaymaya başlamıştır.

genom projesi çerçevesinde beyin tümörleri üzerinde yapılan ayrıntılı çalışmalar, Glioblastoma Multiforme’nin son derece karasız bir genetik yapıya sahip olduğunu göstermiştir
Beyin tümörlerinde EGFR gen amplifikasyonu ile nimotuzumab adlı ilaç hedefe yönelik tedaviye olanak sağlamaktadır.

Beyin tümörlerindeki bu genomik gelişmeler nöroonkolojide yeni bir heyecan yarattı. Gliomalarda en çok etkilenen yolaklar, bu yolakları inhibe eden ilaçlarla ilgili yapılmış önemli klinik çalışmalar ve klinik kullanım alanı bulmuş güncel gelişmeler hızla artmaktadır. Hedefe yönelik tedaviler birçok farklı kanserde olduğu gibi beyin tümörlerinde de gündelik kullanıma girmiş ve hastalık tedavisinde belirgin iyileşme sağlamıştır. 

Doç.Dr.Mehmet Şenoğlu

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s