Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çıkartılabilen bütün tümörler için tedavi seçeneği cerrahidir

Lenf nodlarını içeren bağırsağa ait mezenterin de çıkartılması gereklidir. Bu ameliyat, açık, kapalı yada robot yardımı ile yapılabilir. Önemli olan tümör ve çevre dokularının tamamen temizlenmesidir.

Geride işe yarar doku kalması şartı ile bütün metastazların çıkartılması gerekir

Rektum tümörlerinde, tümör kas dokusunu aşmış ya da lenf nodu metastazı düşünülüyorsa ameliyat öncesinde ışın ve ilaç tedavisi, sonrasında kemoterapi yapılmalıdır

Robotik cerrahi tedavi seçeneklerinden biridir, özellikle derin alanlarda açılanabilen minik kolları sayesinde iyi bir cerrahi plan oluşturulmasını sağlar

Makatın tamamen kapatılması gerekir mi?

Anal kanala yakın distal rektum tümörlerinde abdominoperineal rezeksiyon (makatın tamamen alınarak kapatılması ve kalıcı kolostomi) ameliyatı ihtimal dahilindedir. Temiz bir cerrahi marj bırakmak koşulu ile anal kanala anastomoz da yapılabilir. Bu durumda geçici olarak saptırıcı ileostomi yapılması gereklidir. Bu ileostomiler daha sonra kapatılır.

Kapalı ameliyatlarda kalın bağırsak kanserinde yapılabilir

Karın açılmadan, Makattan tümör çıkartılabilir mi?

Evet, buna Lokal eksizyon diyoruz, T1N0 (cok erken evre) tümörlerde, lokal invazyon yok ise, 3-4 cm den küçük tümörlerde yapılabilir. Bu durum çok sınırlı vakada uygulanır. Eğer tümör makata çok yakınsa, hasta kesinlikle makatın kapatılmasını istemiyorsa yapılmalıdır. Bunun için özel ekipmanlar gereklidir.

Adjuvan tedavi, lenf nodu metastazı var ise yada yüksek riskli T3 ve üzeri tümörlerde yapılır

FOLFOX, FORFİRİ Evre II yüksek riskli, yada Evre III hastalarda yada yeterince lenf nodu çıkartılamamış hastalarda düşünülür.

Monoklonal antibody (akıllı ilaç) metastatik kolorektal kanserlerde  tek başına yada FOLFOX ile birlikte düşünülebilir

Süreç (hastalığın prognozu) nasıldır?

Hastalığın evresine

Hastanın direncine ve kapasitesine göre değişir. Yapılacak cerrahi tedavinin düzgün olması gereklidir. Bu tedavi multidisiplinerdir. Yani, patoloji, radyoloji, onkoloji, radyasyon onkolojisi, gastroenteroloji, girişimsel radyoloji, yoğun bakım, palyatif bakım birimleri birlikte hareket ederler. Diyetisyen, sosyal hizmet uzmanı, ağrı uzmanı, psikolog ve psikiatrist desteği sıklıkla gerekir. Dolayısıyla konseyler büyük önem kazanır ve bu birimler arasında iletişim çok önemlidir.

Ancak daha önemlisi hastalığı tedavi eden ekibin omurgasını oluşturan cerrahi ekipler ile hasta arasında ve diğer ekipler arasında sorunsuz ve sürekli bir iletişim olmalıdır. İhtiyaç durumunda hasta kolayca kendisini tedavi eden ekiplere ulaşabilmelidir.

Ne kadar farkındalık o kadar erken teşhis.

Prof. Dr. Gökhan Akbulut

http://www.gokhanakbulut.com


Yazar: Prof. Dr. Gökhan Akbulut

Genel Cerrahi Profesörü İlgi alanları Onkolojik Cerrahi Gastrointestinal Cerrahi ve proktoloji Endoskopik ve Robotik Cerrahi Travma ve Acil Cerrahi, Afetler Tıp Eğitimi, Etik, Deneysel Araştırmalar, Yapay Zeka

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s