Lamba Cini ve Bahçe

James, o gün ikinci el eşyaların satıldığı bir pazara gitmişti. Tezgahları gezerken gördüğü eski püskü bir lambayı çok beğendi ve yakından incelemek için eline aldı. Lambanın üzerindeki tozlar, yaşadıklarının sırlarını gizler gibiydi…Gövdesini daha iyi görebilmek için lambanın tozlarını, hafifçe gömleğinin koluyla silmeye çalıştı.

İşte tam o sırada olan oldu, lamba gürültüyle sallanmaya başladı ve birdenbire kocaman bir cin beliriverdi karşısında…James, neye uğradığını şaşırmıştı. Lambanın cini, kollarını kocaman açarak havada birkaç tur attı ve James’in tam önünde durdu :

“Merhaba! Uzun zamandır seni bekliyordum. Esaretimi sonlandırdığın için çok teşekkürler! Şimdi izin verirsen, beni lambadan kurtarmanın karşılığında bir teşekkür niteliğinde, yapmak istediğin herhangi bir şeye yardımcı olmak istiyorum.” dedi.

James, güçlükle kendine gelmeye çalışırken, kekeleyerek, “Eh, peki öyleyse” dedi.

“Evimin bahçesinin bakımsız olması, pencereden her baktığımda bahçeyi kaplayan zararlı otları görmek canımı sıkıyor. Belki bu konuda yardımcı olabilirsin.”

Lamba cini fişek gibi yerinden fırladı. James’de keyifle evine doğru yola koyuldu.

Ertesi sabah uyandığında bahçesi tertemizdi. Bahçesindeki zararlı otların hepsinden kurtulmuş ve lamba cini gerçekten iyi iş çıkarmıştı. Fakat… zararlı otlardan kurtulmuş olan bahçesi, artık yalnızca toprak dolu bir alan görünümündeydi.

Baktıkça içini açacak çiçeklerinin, meyve ağaçlarının, sebzelerinin artık hiçbirinin olmadığını gördü. Ve bahçesinin hala pencereden baktığında kendisine keyif vermediğini farketti. Belli ki, zararlı otları ortadan kaldırmak, güzel bir bahçeye sahip olmak için yeterli değildi !

Hikayede anlatıldığı gibi, aslında, hayat da biraz bu bahçe gibiydi. Bahçemizde çıkan zararlı otları toplamadıkça otlar büyüyor, serpiliyor, bahçemizi yavaş yavaş ele geçirmeye başlıyordu.

Pozitif psikoloji akımının kurucularından Prof. Martin Seligman ise bu durumu, “Hayatta istemediğimiz şeylerin ortadan kalkması, otomatik olarak istediklerimizin kucağımızda belirivermesini sağlamaz,” cümlesiyle açıklıyordu.

Eğer güzel görünümlü, meyve ağaçları ve sebzelerle, türlü çiçeklerle dolu bir bahçeye sahip olmak istiyorsak, zararlı otları kaldırdıktan sonra; bahçemize emek vermeli, fidanları, tohumları ekmeli ve bunların gerekli bakımlarını zamanında yapmalıydık.

Düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s