Kalın Bağırsak Kanserinin sebepleri nelerdir?

Polip kansere sebep olur mu?

Polip – kanser serisi (poliplerin kanser öncüsü olduğu düşünülmektedir).

Bu konu kesin olmamakla birlikte destekleyen bulgular mevcuttur.

Kolon kanseri ve polip görülme yaşı arasında yaklaşık olarak on yıllık bir aralık vardır.

Polipler içinde kanser odakları tespit edilmiştir ve genellikle kansere doğru hücrelerin değiştiği, metaplazi, displazi ve şiddetli displazi serisini takip etmektedirler.

Rektosigmoidoskopi ve polipektomi yaygın olarak uygulandığı için kolon kanserleri sıklığı sol kolonda nispeten azalmıştır. Bu sebeplerle polip tespit edildiğinde işlemin mutlaka total kolonoskopiye tamamlanması gerekir.  

Takip aralıkları sıklaştırılarak yapılmalıdır. Polip görüldüğünde çıkartılabiliyorsa endoskopik olarak çıkartılmaya çalışılmalıdır.

İnflamatuar bağırsak hastalıkları kansere sebep olur mu?

Inflamatuar barsak hastalıkları (IBD), yani ülseratif kolit ve Crohn gibi hastalıklar kanser öncüsü kabul edilmektedir. Bu hastalıklar oldukça nadir görülür, ancak sonuçları açısından önemli hastalıklardır. Tam olarak sebebi bilinmemektedir.

Ancak genetik ve bağışıklık sistemi ile ilgili sebepleri olduğu düşünülmektedir.

Ülseratif Colitis (UC) 10 yıllık pankolit (sürekli ve kolonun bütün parçalarını tutan hastalık) hikayesinde kanser riskinde %18’den fazla artış olmaktadır

Crohn’s hastalığı Risk artmaktadır ama ne derece arttırdığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur.

Kalın bağırsak kanserinin genetik sebepleri var mı?

Familyal adenomatöz polipozis koli

Familyal adenomatozis Koli (FAP) sendromu, kolonda sayılamayacak kadar çok sayıda poliplerle karakterize genetik geçişli bir hastalıktır.

Herediter nonpolipozis kolorektal karsinoma (HNPCC) da ise polip olmadan kanser oluşan aile hikayesinin önemli olduğu bir kanser tipidir.

En sık görülen genetik geçiş tipidir, bütün kolorektal karsinomlar içinde %3-5 yer tutar. Bu kanser tipinin görüldüğü ailelerde iki jenerasyondan fazla akrabada kolorektal kanser vardır.

Üç yada daha fazla akrabada kolorektal kanser vardır ve kanser görülme yaşı 50 yaşından önce olur. Bu sebeple daha erken yaşlarda,  44 yaş ve öncesinde birinci derece akrabaların taranması gereklidir.

Yazar: Prof. Dr. Gökhan Akbulut

Genel Cerrahi Profesörü İlgi alanları Onkolojik Cerrahi Gastrointestinal Cerrahi ve proktoloji Endoskopik ve Robotik Cerrahi Travma ve Acil Cerrahi, Afetler Tıp Eğitimi, Etik, Deneysel Araştırmalar, Yapay Zeka

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s