Mesaj

Yaşamın başladığı ilk andan itibaren canlılar belirli bir güdüyle hareket ettiler. Önce biraraya geldiler, avlandılar, barındılar, ısındılar, yardımlaştılar, soylarını devam ettirdiler ve bütün bu birlikten kuvvet doğdu.

Tek kelimeyle : ” Sinerji ” oluştu. Biraraya gelen enerji, tek tek enerjilerden çok daha büyük oldu. Çünkü bireylerin birbirlerini desteklemelerinden, daha önce varolmayan ek bir enerji oluştu.

Ekip olabilmek, ortak amaçlar doğrultusunda birlikte hareket edebilmek ve varolabilmek, duyguları beraber paylaşabilmek ve yaşayabilmek ne kadar önemli biz insanlar için…

Sadece biz insanlar için mi ? Bütün canlılar için öyle değil mi ? Doğaya baktığımız zaman bunun en güzel örnekleriyle dolu…

Doğabilimciler, yaptıkları araştırmalarda kazların hedeflerine en kısa sürede ve en az kayıp vererek göç eden kuşlar olduğunu saptamış. Ve kazların göçleri sırasında gerçekleştirdikleri ekip çalışması örnekleri insanlara çarpıcı derslerle dolu…

Her ekip üyesi kanat çırptığında kendisini takip eden diğer üyeler için bir kaldırma kuvveti oluşturuyor. V şeklinde uçmak ise tüm sürünün uçuş menzilini %71 arttırıyor.

Bu durumu insanlarda düşünecek olursak, çıkarabileceğimiz dersler :

Birinci ders : Ortak bir hedefe sahip insanlar, gidecekleri yere daha çabuk ve kolay varırlar. Çünkü onlar birbirlerine güven duyar ve destek vererek yol alırlar.

Bir üye sürüden ayrıldığı zaman birden yalnız uçmanın ağırlığını ve zorluğunu fark eder. Hemen önündeki kuşun kuvvetinden yararlanabilmek için diğer kazların temposunu yakalar.

İkinci ders : Eğer bu kuşlar gibi aklımız varsa, gideceğimiz yere liderin önderliğinde gideriz. Birbirimizden yardım isteriz ve isteyenlere de yardım ederiz.

Lider yorulduğu zaman grupta geri düşer ve başka bir üye liderliği üstlenir.

Üçüncü ders : Zor işler dönüşümlü olarak yapılır. Yaban kazlarının insanlar kadar gelişmiş egoları olmadıkları için bize dönüşümlü liderliğin sağladığı olağanüstü sinerjiyi göstermekte ve bize egolarımızı yenmek için ışık tutmaktadır.

Her birimizin yetkinliklerine, kapasitesine, becerilerine ve alt yapısına saygı duymalı, bunları korumalı ve değerlendirmeliyiz.

Birlikte uçan kuşlar birbirlerine seslenerek önde uçanları kendi hızlarında uçmaları için cesaretlendirirler.

Dördüncü ders : İlişkilerimizin teşvik edici olmasına özen göstermeliyiz. Bireylerin teşvik edildiği gruplar çok daha verimli çalışır ve iyi sonuçlar alır. Olumlu ilgi ve takdir, özsaygı ve kişisel verimliliği arttırır.

Bir üye hastalandığı zaman diğer iki üye onunla birlikte sürüden ayrılır. Ona yardım etmek ve onu korumak için onunla birlikte aşağiya inerler.

Beşinci ders : Eğer kuşlar kadar sağduyumuz varsa, güçlü olduğumuz zamanlarda olduğu gibi, zor zamanlarımızda da birbirimize destek oluruz ve bizimle aynı hedefe doğru yol alanlarla yan yana uçarız.

Altıncı ders : Arkadaki kazlar, öndekileri, hızlarını korumalarında cesaretlendirmek ve yüreklendirmek için öterler.

Ya biz insanlar …? Arkalarda yol alırken önümüzdekilere ne mesaj iletiriz ?

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s