Yaşam Senfonisi

” ALS kaybederken kazanmayı öğrenme sanatıdır. ”

” Kaybettiklerime üzülmek yerine, yapabildiklerime seviniyorum. ”

Bu sözler bir göz doktoruna ait… ALS MNH Derneği İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı, Dostum Doktor Alper Kaya’ya…

Alper Bey, kendisi de bir ALS’li… Ülkemizin Stephen Hawking’i… Tanıdıkça, mücadele gücünü, azim ve kararlılığını, yapabildiklerini, yüreğini gördükçe, hayran olursunuz.

Bilgisi ve becerisiyle, ALS ailesinin ve hepimizin sevgili Alper abisi, tüm ALS hastalarının ve yakınlarının görünmez kahramanı, hepimizin en büyük yardımcısı ve destekçisi…Yeniliklerin takipçisi, sorunların çözüm kaynağı, vazgeçmeyen mücadelenin gücü…

ALS ( Amiyotrofik Lateral Skleroz ), sinir hücrelerini tahrip eden omurilik, beyin sapı ve beyinde hızla ilerleyen bir motor nöron hastalığı. Sinir hücrelerinin ölümü nedeniyle ilerleyen kas güçsüzlüğü, kas erimesi ve solunum yetmezliği nedeniyle felç ve ölüme neden oluyor. Daha çok erkeklerde görülen hastalığın, henüz bilinen bir nedeni ve tedavisi yok.

Fiziksel yeteneklerini zaman içinde kaybeden ALS hastaları, ileri dönemde tamamıyla hareketsiz duruma geliyor, nefes alma, konuşma, yutma yeteneklerini kaybediyor.

Hastalar tamamen başkalarına ve solunum cihazlarına bağlı yaşıyor. Alper Bey, ALS hastaları için ” Bedeninde hapsolmuş insanlar” tanımını yapıyor.

Bir röportajında ise, 21 Haziran’ın neden Dünya ALS farkındalık günü ilan edildiği ile ilgili de

” Yaz gündönümü veya yaz gün dönümü, güneş ışıklarının Yengeç Dönencesi’ne yılda bir kez (yaklaşık 21 Haziran’da) dik geldiği an. Kuzey yarıkürede en uzun gündüz yaşanır ve günler kısalmaya, güney yarıkürede en kısa gündüz yaşanır ve günler uzamaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede yazın, güney yarıkürede kışın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. 21 Haziran, yılın en uzun günüdür. ALS hastalarının da ömrünün uzun olmasını diliyorum.” diyor.

Aristoteles’in dediği gibi, ” Yaşam bir devinimdir. Devinen her şey ise, devindiren bir gücü gerektirir. Biçim ruh, madde bedendir. Ruhun kendisi devinmez, devindirir. Ancak bu otomatik bir olay değildir. Ruh, bedenin biçimi olduğu için, beden ruhun aracından başka bir şey değildir. Bedenin yapısı da bu kurala göre biçimlenir. ”

Beden ruhun aracından başka bir şey değildir. Evet sevgili dostum, bedenlerimize hapsolsak bile, önemli olan ruhlarımızın hapsolmaması. Özgür yaşayan Önder güzel ruhunla senin ve tüm ALS hastalarımızın ömrü uzun olsun. Dilerim bir an önce hastalığın tedavisi bulunsun.

” Müziği notaların arasındaki sessizlik oluşturur. ”

Adı “Yaşam Senfonisi !”

Sevgiyle; sizin, bizim, hepimizin ” Senfonisi….”

21 Haziran Dünya ALS Farkındalık Günü !

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s