Kolorektal Kanser Nedir? Sıklığı nedir?

Kalın bağırsak kanseri

Eş Anlamlı: #kolon kanseri, #kalın bağırsak kanseri, #kalın bağırsak kötü huylu tümörü nedir?, #rektum kanseri nedir?, #rektum kanseri kötü huylu tümörü nedir?

Kolorektal Karsinom, kalın bağırsağın anüse kadar olan kısmında görülen kötü huylu tümörlerdir. Rektum kalın bağırsak ile anüs arasında kalan son 12 cm’dir. Büyük abdestin kısmen rezervuar görevini görür. Rektum kanserleri ayrı başlık halinde incelenecektir çünkü tedavilerinde bazı farklılıklar vardır.

Sağlıklı yaşam bir denge halidir.

Kolorektal Karsinomun Sıklığı nedir? Bu tümörler sindirim sisteminin en sık görülen tümörleridir. Gelişmiş ülkelerde görülme sıklığı %5’tir. Görülme sıklığı yaş ile birlikte artar. Elli yaş üzerinde daha sık görülür. Sağ kolonda görülme sıklığı sol kolana göre daha fazladır. Ancak endoskopi yöntemleri ve biyopsi ile polipektomi yapılması (polipin alınması işlemi) nedeniyle sıklık daha çok sol kolona doğru kaymaktadır.

Sağlıcakla

Prof. Dr. Gökhan Akbulut

http://www.gokhanakbulut.com

http://www.mavilotus.org

Yazar: Prof. Dr. Gökhan Akbulut

Genel Cerrahi Profesörü İlgi alanları Onkolojik Cerrahi Gastrointestinal Cerrahi ve proktoloji Endoskopik ve Robotik Cerrahi Travma ve Acil Cerrahi, Afetler Tıp Eğitimi, Etik, Deneysel Araştırmalar, Yapay Zeka

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s